Ako sa vyhnúť nepríjemným otázkam detí

Občas sa ma rodičia pýtajú, ako „vykorčuľovať“ z nepríjemných detských otázok, najmä tých „intímnych“. Mám čerstvý zážitok a tak poďme na odpoveď:

Ráno, pri jesennej práci v záhrade ma Julka z ničoho nič prekvapila otázkou:

– Mami, majú vložky krídelká?

Zaskočila ma tak veľmi, že som sa zamyslela, čo vlastne to dieťa asi potrebuje vedieť a trikrát nadýchla k odpovedi.

Hlavou mi bežala scéna, ako ma podobne dostala v obchode s obuvou vtedy ani nie 5 ročná Hanka, ktorá na plné ústa vykríkla svoj objav:

-Kupujeme vložky do tvojich topánok?

-Áno.

– Fíha…Som vedela, že  dámy mávajú menzes, ale že pritom potrebujú vložky aj do topánok, to som fakt netušila…

Vtedy som sa začervenala a povedala si, že čo najúprimnejšie a čo najpravdivejšie odpoviem na všetky „intímne“ otázky mojich detí, vtedy, keď prídu. Našťastie dlho neprišlo nič. Začínala som sa aj čudovať, no…

Zrazu pri práci v záhrade, z ničoho nič, zrejme ako pozostatok nejakej reklamy, ktorú dieťa začulo a nepochopilo, sa ozvalo:

-Mami, majú vložky krídelká?
Tak som ju vzala domov, vybrala som spomínané dámske potreby, rozbalila…

Odprednášala som jej druhy vložiek, s krídelkami, bez, ukázala, ako sa lepia na spodné prádlo, ktoré, kedy, ako, prečo…používať.

Celý čas na mňa bez slova pozerala. Keď som skončila, vraví:

– Mami, ale ja som sa pýtala vošky, nie vložky….
Chvíľu som ostala v úžase, potom sme sa začali obe poriadne schuti smiať.


Prečo si ma nezastavila skôr? – pýtam sa.


No, lebo si vyzerala, ako keď je pre teba dôležité, čo hovoríš. Naučila si ma, že keď niekto vraví niečo, čo je preňho dôležité, treba sa zastaviť a počúvať ho. Lebo to je najkrajší dar, aký mu môžeme dať. No, tak som ťa obdarovala, lebo ťa mám rada a teraz, prosím ťa, majú vošky krídla?

:DDD

A je to jasné a je to tu. Ako teda vykorčuľovať z „nepríjemných“ detských otázok? Jednoducho.

1/ najskôr zistite, čo sa NAOZAJ pýtajú, 

2/ potom im čo najpravdivejšie odpovedzte

Je to úplne najjednoduchší spôsob, ako sa „vyhnúť “ množstvu otázok. Jednoducho treba byť aktívne počúvajúci, poctivo odpovedajúci a pravdivý.Neverili by ste, ako to zredukuje  objem a frekvenciu čertovských otázok :)

Lebo ak budeme „zatĺkať, vyhýbať sa, zavádzať“ , stratíme ich dôveru. A TO všeličo, čo sa ku im začne dostávať inými cestičkami, keď sa po strate dôvery  už na nás neobrátia, To môže byť omnoho nepríjemnejšie ako pár čertovských otázok.

 Moje „(ne)počúvanie“ a následná komédia z toho vzniknutá mi pripomenulo jeden z krátkych minútových filmov, ktorý vyhral cenu vďaka tomu, že presne vystihol tento paradox rodičovstva, v ktorom sa snažíme odpovedať na to, čo si myslíme, že sa nás deti pýtajú.

 Zachytil presne ako  sa rodičia, odhodlaní odpovedať na otázky svojich detí, môžu stratiť vo vlastných predstavách a zámeroch. Je o matke, ktorej sa dcéra spýta:

– Mami, čo znamená slovo panna ? (po anglicky – virgin, čo značí podľa kontextu panna či panenský)

Maminka, ktorá zrovna pečie,  sa najskôr zasekne, no potom urputne vysvetľuje, nechá sa strhnúť sama sebou a keď skončí, dieťa dodá: a čo potom znamená „extra virgin“? pričom pozerá na fľašku s panenským olejom…

Film má cca 2 min a ak sa chcete schuti zasmiať a zvládate miniparódiu, v ktorej sa tak trochu nájde každá z nás, nájdete ho tu:

originál:

  Mimochodom, s tými vložkami to bolo jednoduchšie, lebo, pokiaľ si pamätám, vošky majú zhruba 6 rôznych štádií, s krídlami aj bez… Čaká ma náročné zisťovanie odpovede.

želám nám všetkým krásne dni a aby sme vedeli počuť a cítiť , čo sa nás NAOZAJ deti pýtajú a odpovedať na ich otázky miesto tých,ktoré  bežia hlavou nám

Ľuba

PS: Pre tých, ktorým miniparódia nestačí v angličtiine, dávam odkaz: S českými titulkami sa dá nájsť tu

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *