Ako si naplniť rok 2016 všetkým, o čom snívate

Dnes Vám do daru ponúkam jednoduchú hru, ktorú sa s deťmi hrávame na prelomoch rokov (No na hranie a plnenie svojich snov nie je potrebné mať deti :-) , hrala som ju aj v Domove dôchodcov):

Učí nás:

  • vidieť všetko, čo v minulom roku dosiahli a poďakovať za to pomenovať svoje sny a ciele pre budúci rok
  • rozprávať sa so svojimi blízkymi o svojom živote
  • hravou formou vizualizovať, čo chcete dosiahnuť

Na prelomoch rokov obvykle rôzne kultúry rôznym spôsobom vizualizujú svoje sny , aby mali v nasledujúcom roku „sprievodcu“, „mapu ku svojim snom“ „mapu k pokladom života“, ktoré chcú, aby ich v tom roku sprevádzali.

Informácie o nich viete nájsť pod odkazmi vision board, dreamboard, jantra prianí, nástenka snov, nástenka vízií, nástenka cieľov atd.
Jednoduchou cestou, ako si zostrojiť spolu s rodinou niečo podobné a doslova naplniť rok tým, čím chcem, aby som ho mal/a naplnený.
Ako?

1. Zhromaždi si farebné ceruzky, fixky, zvýrazňovače, prípadne pečiatky, glitre, ozdoby , dekorácie, časopisy s obrázkami, nožnice, lepidlo atd.

2. Vytlač si na A4 rok 2016 pre každého člena rodiny. – predlohu nájdete v odkaze na konci textu

3. Sadnite si spolu k stolu s pripraveným materiálom, pustite si obľúbenú hudbu, dajte si obľúbený nápoj a obľúbenú drobnosť na „dzobkanie“ a rozprávajte sa o uplynulom roku. Pomôcť môžu otázky (fotky, albumy, hoci aj výber z fb z minulého roku- čo sa mi v minulom roku najviac páčilo?

– čo skvelé som zažil?
– za čo som vďačný?
– čo najsmiešnejšie/ najkrajšie/najsamsuper som prežil a s kým?
– čo by som si ešte chcel zopakovať?
– keby som mohol, čo by som ako hlavný hrdina svojho príbehu v minulom roku zmenil, urobil inak? Ako?

4. Poďakujte si za to, čím bol minulý rok naplnený a začnite sa rozprávať o tom, čo by ste chceli zažiť/dosiahnuť v tomto novom roku. V rozprávaní nám môžu pomôcť témy (katalógy, časopisy s obrázkami, rodinné albumy):
– Čo nové by som chcel zažiť/vyskúšať
– Miesta, kam by som chcel/a ísť
– Rodinné tradície, ktoré by som chcela začať alebo pokračovať v nich (spoločné raňajky, večere s rozhovormi, rozprávanie pred spaním o skvelých veciach v našom dni, filmové večery, spoločenské hry atd)
– Koníčky, ktoré mi robia radosť- staré aj novoobjavené, ktoré chcem vyskúšať
– Spôsoby, ktoré robia radosť všetkým a pomáhajú mi byť aktívnym členom rodiny, či stávať sa samostatnejším a nezávislejším- robenie nedeľných raňajok, pomoc s ktorou prácou, atd
– Činnosti, na ktoré sa tešíme (narodeniny, dovolenka, spoločné výlety, víkendy, slávnostné obedy, rodinné stretnutia atd)
– Čo špeciálne by som chcel pre seba urobiť- ako sa stravovať, cvičiť, aktívne tráviť čas atd
– Čo by som si chcel prečítať
– Udalosti komunity, v ktorej žijem a na ktoré sa teším- slávnosti, trhy, predstavenia, atd.

5. Ak to všetko spolu pomenujete, nezabudnite pridať zoznam dôležitých slov. To sú tie, čo pomenúvajú, čoho chcete mať v živote veľa: láska, zdravie, rodina, šťastie, priateľstvo, objatie, radosť, peniaze, hojnosť atd.

6. Vyplňte vnútro a okraje ( ak máte chuť, tak aj okolo nich, či za ich hranice) všetkým tým, čo v živote chcete mať. Deti, ktoré ešte nevedia písať, môžu kresliť, prípadne zapisujte, čo Vám diktujú. Vyzdobte svoj list s rokom naplneným všetkým, čo v ňom chcete zažiť, dosiahnuť tak, aby ste ho radi videli každý deň.

7. Umiestnite ho na čestné miesto vo svojej blízkosti, prípadne jeho zmenšeninu noste so sebou v dokladenke.
Nezabudnite sa počas roka o tom, čo zažívate rozprávať.
Vždy, keď môžete urobiť niečo, čo máte „skryté“ v náplni svojho roku, urobte to.
Tešte sa z každého splneného želania, z každého dosiahnutého cieľa a buďte zaň vďační.
Myslite na to, že vy ste hrdinom Vášho životného príbehu, takže ste aj jediný, kto môže udalosti v ňom meniť a ovplyvňovať. Užívajte si to.

Ak chcete mať svoju „víziu“ ešte pestrejšiu, vystrihnite obrázky, ktoré sú zobrazením vašich snov, pridajte obrázky rodiny pri vašich obľúbených činnostiach a vytvorte z nich mozaikový podklad, na ktorý až potom nalepíte vystrihnuté číslice roku , plné toho, čím ho chcete mať naplnený.

Krásny celý rok 2016 a aby ste si sami aj navzájom dokázali spoznať,
pomenovať a splniť čo najviac svojich snov
Vám prajú Noščákovci

Celý postup aj s predlohou na vyplnenie si môžete stiahnuť tu.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *