O falošných minciach v našom živote

Prvý deň adventu som v škole s deťmi zažila úžasnú vec. Naučili ma, aké mince sú v živote falošné. Aj som ten príbeh zapísala, aj som ho považovala za príliš súkromný a nezverejnila som ho.

No teraz, začiatkom roku, opäť pracujeme s predsavzatiami a sľubmi, ktoré dávame sami sebe. A ja sa znovu vraciam k tomuto príbehu, aby som si uvedomila, čo sú falošné mince v našom živote a nedávala ich medzi to hodnotné, čím chcem naplniť svoj nový rok. Napriek tomu, to bol pre mňa hlboko súkromný zážitok, delím sa oň teraz, lebo si myslím, že pomôže aj iným v tom istom, čo mne:

Dnes (30.11) sme u nás v triede spolu prežili nádherný adventný  príbeh. Keď sme prišli z obedu, v triede tíško zneli koledy a v strede koberca sedkal veniec. Voňavý, z ihličia.  Hoci bol krásny už len tým, že bol, túžil sa zmeniť na adventný.
A tak nastal čas zamyslieť sa, čím ho ozdobíme. Čakali nás pripravené ozdôbky. Ale deti sa rozhodli, že ich neozdobia len tak, jednoducho. Ozdobia ho predsavzatiami dobrých skutkov, ktoré budú potom napĺňať. 
Každé dieťa s každou jednou ozdobou, čo priloží,  priloží aj jedno predsavzatie. Každý si môže vybrať, koľko ozdôb chce, podľa toho, koľko  predsavzatí zvládne. Deti zdobili a rozprávali. A tak sme sa dozvedeli, ako si deti predstavujú predsavzatia dobrých činov. Napr.:
– Ja sľubujem, že ráno budem vstávať s úsmevom
– Ja sľubujem, že budem počúvať rodičov
– Ja sľubujem, že budem počúvať každého, kto mi chce niečo povedať a porozmýšľam nad tým, čo mi bude hovoriť
– Ja sľubujem, že  budem pomáhať každému, kto ma požiada o pomoc
– Ja sľubujem, že budem pomáhať tomu, kto pomoc potrebuje a chce
– Ja sľubujem, že budem počúvať Ľubku aj Mišku
– Ja sľubujem, že budem mať veci na poriadku, ale zatiaľ iba na lavici, lebo izba je príliš veľká
– Ja sľubujem, že po sebe upracem všetko, čo rozložím
– Ja sľubujem, že sa budem celý advent kamarátiť so všetkými, nikoho nevystrčím z hry…

-Ja sľubujem, že každý deň vynesiem smeti, aj keď to nie je moja povinnosť

-Ja sľubujem, že mame vždy za všetko skúsim poďakovať, za všetko

– Ja sľubujem, že nebudem odvrávať a  vykrikovať, miesto toho sa radšej usmejem

-Ja sľubujem, že sa budem starať  o kvety

-Ja sľubujem, že budem hovoriť iba pekné slová

-Ja sľubujem, že skúsim aj premýšľať o iných iba pekne

 

No a prišiel rad na mňa. Vzala som niekoľko ozdôbok a sľúbila som si, že:

– budem vedome láskavá ku všetkým okolo seba

-každý deň urobím niečo pre niekoho druhého, niečo, čo mu prinesie radosť

– dám vždy ráno zovrieť vodu na čaj pre všetkých v našej zborovničke, aby mali teplý, keď prídu do školy, lebo chodievam prvá

Na to sa ozvalo jedno dieťa:

-Ľubka, vraveli sme, že sami sebe dáme sľub a skúsime ho dodržať. No napríklad ty si si sľúbila všetko pre iných, pre seba nič…

Zamyslela som sa a odpovedala:

– No áno, mňa robí šťastnou a mám pocit, že sa vo mne rozžína dobro, keď robím niečo pre iných.

– No, ale to by si mala aj pre seba. Lebo keď sa o seba nepostaráš, tak tu nebudeš môcť byť ani pre nás, lebo aj teraz už ochorievaš a keď ochorieš, tak nebudeš môcť dodržať žiaden ten sľub… Pozri, tu ti dám anjelika a sľúb, že sa aj o seba  láskavo postaráš a môžeš ho tam pripevniť…

 

Onemela som. Hneď potom som sľúbila a pripevnila. A tak máme krásny adventný veniec, s ktorého sviečkami rozsvecujeme to najlepšie, čo je v nás. Je zdobený predsavzatiami a prísľubmi dobrých činov. A mojím uvedomením si, že byť láskavý a starostivý k iným a byť láskavý a starostlivý k sebe sú dve strany jednej mince. A bez oboch strán je táto minca dobra falzifikát. Proste neplatí…

Sedím dnes nad svojimi predsavzatiami do nového roku, nad tým, ako ho naplním a čím a pozerám sa na ne zmenenou optikou- Majú všetky moje predsavzatia, prísľuby, činy, zážitky obsiahnuté obe strany mince? Alebo sú iba také falošné? A je to krásny pohľad, myslieť na to všetko cez túto optiku. Hoci- predtým to bolo kus jednoduchšie. :)

Akou hodnotou- mincami, napĺňate a chcete napĺňať svoje životy vy? Ja už som si aj vymyslela, že kúpim minibločky v tvare kruhu a všetky svoje predsavzatia skúsim prepísať na ne tak, aby mali obsaiahnuté obe strany. A okrem toho nachystám veľkú sklenenú nádobu, do ktorej, keď niečo krásne zažijem či  dám zažiť, či spoluzažijem :) s niekým, vhodím to napísané na takejto „minci“. Aby som na konci roku vedela vyhodnotiť a poďakovať za všetky tie pravé krásy, ktoré som si do života doniesla, či dostala.

Prajem nám všetkým, aby sme vedeli rozoznať vždy tie pravé mince, ktorými môžeme životu „platiť “ za vzácnosti, ktoré si doňho navzájom prinášame. A aby bol náš život nimi hojne naplnený.

Ľuba

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *