Ako byť sama sebou a žiť svoje sny

Keď sa nám narodí dieťa, obvykle mu prispôsobíme celý svoj svet. Odkladáme svoje sny, potreby na neskôr, snažíme sa napĺňať domnelé potreby svojich detí, nedoprajeme si čas osobné chvíľky. A tak pomaly  prestávame byť samé sebou, strácame sa. A- čuduj sa svete, napriek všetkej tej snahe naše deti nie sú šťastné, nadšené, či vďačné… Chceli by sme, aby boli. No skutočnosť je iná.Zabúdame, že iba šťastní rodičia majú šťastné deti. Preto, paradoxne, ak chceme dosiahnuť, aby naše deti mali šťastný život, musíme sa prednostne postarať o svoje vlastné šťastie. A prvý krok je byť samé sebou a žiť tak, aby deti mohli byť súčasťou našich životov. Každodenných. Dá sa to vôbec? Poznám dámu, ktorá to dokázala. Aktuálne  je nominovaná na Slovenku roka a súhlasila, aby som napísala jej príbeh svojimi očami. Ten, ktorý v médiách nenájdete. Ten ľudský, materský, ženský…ten, kde sa stala sama sebou. A paradoxne vďaka materstvu rozbehla skvelú kariéru.

 Vitajte v príbehu Renáty Kliskej.

Keď som ju stretla po prvý raz, utvorila som si  o nej na chvíľu mylný obraz. Som učiteľka. Bolo to v prvý školský deň. Ona bola nádherne oblečená, ozajstná dáma, harmonicky zladená, žiarivá. Za ruku viedla dievčatko- nastupujúcu prváčku, ktoré malo zjavne špeciálne potreby. Pomyslela som si, že taká dáma nemôže do hĺbky vnímať  také dieťa a príjmať ho už zrejme vôbec nie…

Ako som sa len mýlila. Po chvíľke pozorovania narastal vo mne  údiv nad tým, že dáma je s dcérou zjavne hlboko prepojená a zohratá. Spôsob, akým sa pohybovali, dotýkali, šepkali si…Ten mi bol dôverne známy. Tiež sa tak dotýkam svojich dcér a  šepkám si s nimi… Zrazu mi bola blízka

Dievčatko sa volá Izabelka. Učila som ju dva roky. Anglický jazyk. Mala z neho zaslúžené samé jednotky. A to napriek tomu, že lekárske prognózy vraveli, že nebude rozprávať vôbec. Ani  po slovensky.  Čo všetko dokáže materinská láska!

Izabelka sa narodila ako dieťa s rôznymi „diagnózami“. Nie je dôležité, ako znejú. Fakt je, že mamička trávila dlhé hodiny, dni, mesiace,ba roky v nemocniciach, na operáciách, liečeniach… Prechádzala tým všetkým s odhodlaním dokázať všetko, čo sa aspoň trochu dá. Dostala sa ešte ďalej, ako by kto kedy očakával. Nevzdávala sa. Ako matka prebudila všetky svoje sily a rozhodla sa dokázať nemožné. Vzdorovala všetkým lekárskym prognózam a krôčik po krôčiku  sa s  Izabelkou dostávali ďaleko za ich hranice. Prekročili nemožné a ukázali, ako sa dá dokázať ešte nemožnejšie. Izabelka je pre lekárov chodiaci zázrak. Vďaka tomu, že pre svojich rodičov bola ním od prvého okamihu.

Než sa malá narodila, mama Renáta bola profesne ekonómka na vynikajúcej pozícii. Po pôrode sa stala-  Mama. Tá, ktorá je stále pri svojom dieťati. Anjel strážny. Vzdala sa kariéry.  No čo sa týka života  rodiny a zdravia pre svoju dcéru, to sa nevzdala nikdy.  Slovo „nedá sa“ vyhodila definitívne zo svojho slovníka.

Dlhočizný čas Renáta sedávala Izabelke pri posteli, držiac v sebe  vieru v zlepšenia. Snívala. Aby to ustála a udržala optimizmus,  potrebovala si  vyčistiť hlavu.  Reštartovať. Vtedy si spomenula na svoju vášeň z detstva. Začala kresliť. Módne návrhy.  Izabelka ju k tomu inšpirovala. Jej detské sny začali na papieri a neskôr, s podporou manžela, v reálnom živote,  ožívať.

Dnes má Izabelka 9 rokov a Renáta má úspešný módny salón. Vraví, že nepracuje- ale žije svoje sny. Spolu s celou rodinou, ktorá je súčasťou jej života, reality aj  snov. Keď sa na ňu pozerám, vidím úžasnú Mamu, ktorá sa vďaka materstvu stala tým, čím bola vo svojej podstate od malička- dámou vo svete módy. Lebo si nad dcérinou posteľou dovolila snívať  a byť sama sebou zo všetkých svojich síl. :)

Čo viac môžme dať svojim deťom?

Do 22.5.1015 môžete tejto Mame a jej kariére dať svoj hlas tu .

A ak chcete otvoriť dvere k svojej ozajstnej kariére, bez ohľadu na to, kto a kde práve ste, môžte skúsiť zopakovať spôsob, ktorým to dosiahla ona:

  •  spomeňte si na svoje detské sny a nebojte sa ich snívať spolu so svojimi blízkymi
  •  skúste, či vás ešte vždy napĺňajú vášňou
  •  ak áno,venujte im čas, hrajte sa s nimi, objavujte ich, vychutnávajte si ich, až kým neobjavíte svoje osobné  poslanie
  • vyhoďte zo svojho slovníka všetky slová, ktoré vás brzdia. Vyhoďte zo svojej hlavy všetky brzdiace myšlienky.  
  •  ak objavíte svoje poslanie, žite ho naplno a prijmite všetkých svojich blízkych ako absolútnu súčasť svojho života. Užívajte a vychutnávajte si to .                                                                                                                                                                                                                                                                                   Keď to zažijete, zistíte, že vašou „kariérou“ v živote je v skutočnosti vaše poslanie. Lebo čokoľvek by ste robili pre „zisk“, pokiaľ to nie je to, čím žijete, čo je vaším poslaním, v skutočnosti nezískavate, ale strácate. A ak to, čo a čím žijete, je vaše poslanie,  je to obrovský zisk-pre vás, pre vašich blízkych, aj pre celý svet, ktorého ste súčasťou.

Veľa radosti pri objavovaní svojho poslania a aby sa nám podarilo vyškrtnúť zo svojho slovníka tie správne slová nám všetkým praje

 

Ľuba

 renatka nominacia

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *