Deň ako stvorený na lásku

Návod od skvelej  81 ročnej ženy, ako zažiť celoživotnú lásku.

Do plnej 68-čky MHD naskočí v poslednej chvíli cez zatvárajúce sa dvere šedivý pán. V ruke drží kyticu zabalenú v papieri. Na nasledujúcej zastávke pristúpi staršia pani. Hľadí si pod nohy a zrazu sa zohne. Zdvihne zo zeme drobnú smietku gypsomiliek a s  úsmevom ju podáva pánovi s kyticou. On sa džentlmensky usmeje a zasunie jej ju do vlasov. Začnú sa smiať. Dvaja cudzí ľudia, ktorých spojil kvietok.

„To je Vaše, dajte, zasuniem Vám ju do klopy kabáta!“ povie dáma a vyberá si kvietky z vlasov. „Budete  ako družba.“ smeje sa.

„No, to nie! Ja som dnes ženích, žiaden družba! Máme s manželkou 46 výročie sobáša. Len si ten kvietok nechajte, o radosť sa treba podeliť .“

„Tak všetko najlepšie.“ Povie dáma a zasunie si gypsomilku do ryšavo nafarbených vlasov. Biela tam svieti tak čarovne… Ako sedí na tých vyvýšených sedadlách, kraľuje celému autobusu. Všetci novonastupujúci sa usmievajú. Niekoľkí ju mimovoľne pozdravia a jedna slečna jej pochváli kvietok. Pani zareaguje nádherným zvonivým hlasom, ktorý zachytí každý v autobuse –

„ Dnes je deň, kedy láska prekvitá.“ Usmejeme sa takmer všetci.

Vystupujem. Vybavím, čo som potrebovala a keď o hodinu idem naspäť, na zemi autobusu, ktorý príde, ma privíta minikvietok gypsomilky. Usmievam sa naň a chcem ho vziať medzi prsty, že si ho založím ako talizman do preukážky. Nestihnem. Prisadne si ku mne pani s barlou. Ťažko lezie na sedadlo, chcem sa jej uhnúť a pomôcť, ale osloví ma, chce mi robiť spoločnosť a nechce, aby som odišla. Usmievam sa ďalej. Kvietok na zemi, ktorý teraz nedočiahnem, dýcha na mňa lásku. Pani rozpráva. Ide na stretnutie priateľov opery. Poznanenám, že zrejme preto je tak krásne oblečená a má toľko doplnkov. Retiazky, náušnice a prstene. Usmeje sa a začne rozprávať: Dozviem sa všeličo o spolku priaznivcov opery, o stretnutiach, o živote, o zdraví… No to najdôležitejšie príde, keď mi začne ukazovať svoje prstene. Ja nenosím žiadne, ona ch má požehnane. A všetky jej krásne sedia.

„Všetky som dostala od manžela. Tento k 20 výročiu svadby, tento k 25.temu, tento k tridsiatemu, k 40-temu…“ Pozerám na ňu a čakám, ktoré výročie to korunuje. „No a toto je obrúčka, ktorú sme si dali vyrobiť spolu. Aha, tu má vyryté 50.-te výročie svadby. No a tento- tak tým ma dostal minulý rok.“ Ukazuje prstietnok s bielym očkom, zásnubný.

Normálne ma znovu požiadal o ruku, na oslave 55 výročia svadby, pred celou rodinou. Kľakol si a spýtal sa ma, či si by som si ho vzala. Smiala som sa, ale ukázalo sa, že deti pozvali na tú parádu aj kňaza a keď som súhlasila, obnovili sme manželské sľuby. Takže som vlastne novomanželka. Stále sa tak cítim!

Ľudia moji, ukázalo sa, že tá dáma má 81 rokov! Jej manžel má 83 a ešte stále pracuje. Nemusí- chce, lebo ho to baví!

Pozrela som sa na gypsomilku na podlahe a povedala si- neprepas príležitosť. Spýtaj sa, ako to urobili, že po 56 rokoch sa dokáže cítiť ako zamilovaná mladomanželka!

A tak som sa spýtala, či má nejaký návod na takú lásku. Ako to dokázať… A ona vraví:

„Keď som ho prvý raz stretla, povedal, že je deň ako stvorený na lásku. Ja som sa zamilovala až neskôr, ale on stále tvrdí, že od začiatku vedel, že k sebe patríme. No a návod? Treba spolu normálne žiť. Každý jeden deň. A každý jeden deň sa ľúbiť. Pamätať si a pestovať ten pocit. A asi pomohlo aj to, že manžel bol vojak. Drží slovo a dohody. A keď mi dal slovo, myslel to vážne. A ja tiež. Od prvého dňa, kedy sme spolu, mi každé jedno ráno mi nezabudol povedať- Dobré ráno, pozri, dnes je deň ako stvorený na lásku. Asi to neviem tak celkom popísať- ale ak viete milovať deň čo deň, stačí vždy práve ten jeden, v ktorom ste sa zobudili, potom zrazu po 55-tich rokoch zistíte, že milujete celý život. A aj keď sa nahneváte, alebo sklamete, keď viete, že je to práve v deň ako stvorený na lásku, tak to proste beriete inak, tak akosi s tou láskou.“

Vystúpila som a cestou vzala si zo zmeme minikvietok, drobný, ako jeden deň v živote. Dám ho do mojej krabičky pokladov.

Neviem, prečo som v jeden deň stretla hneď niekoľko takých ľudí, čo milujú celý svoj život. Ale ukázalo sa, že návod na to, ako zažívať celoživotnú lásku, je jednoduchý. Proste milujte každý jeden deň.

Ako?

Hneď, ako sa zobudíte, spomeňte si, že práve dnes je Deň ako stvorený na lásku.

A užite si ho.
Ľuba

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *