Si mama?

Kráčam uličkou ku škole. Napravo odo  mňa stojí mama, ktorá drží za ruku syna. Je už veľký a na prvý pohľad vidieť jeho “inakosť”. Pozrie na mňa a zamáva mi. Odmávam, idúc okolo.

-Môžem?- spýta sa mamy. Tá sa spýta očami mňa a ja sa zasmejem a prikývnem. Rýchla spiklenecká výmena má nečakané rozuzlenie.

Chlapec vytiahne ruku z maminej, prikročí ku mne a spýta sa:

-Si mama?

Zasmejem sa:

-Áno, som!

A on sa na mňa vrhne, akoby som vyhrala jackpot a on bol prvý, kto sa to dozvedel, objíma ma, hopsá a kričí:

-Graaatuuuluujeeeeem!!!!

A tak hopsám, smejem sa a kričím:

-Ďaaakuuujeeemmmm!!!!   A on do toho:

-To je úúúúžassnneeeeee!

Keď doskáčeme, odbehne sledovať ružový krík a jeho mama mi šepne:

-Ďakujem Vám moc.

Keď vidí môj prekvapený pohľaad, povie:

-Pred chvíľou išli okolo nás mamičky s deťmi – takými asi deväťročnými. Deti sa pozerali na môjho syna, ukazovali si prstom a robili posmešky. Mamičky zastali tesne pri nás a rozprávali sa, akoby sme tu neboli. Pocapkali deťom po prstoch a povedali im, nech to nerobia, že tej chudere maminke sa už stala najhoršia vec na svete, že musí mať takého syna a že sa nepartí ubližovať jej ešte aj takto, stačí, že má na krku na celý život “niečo také”. Predstavte si, tvárili sa, akoby sme tu neboli. O mojom synovi vraveli ako o “niečom takom”… Začali mi tiecť slzy a ako odchádzali, tá moja láska sa ma spýtala:

-Mami, ty si nešťastná, že som sa ti stal? Že musíš byť  mama?

No a ja som mu povedala, že to, že som sa stala mamou, je to najlepšie v živote, čo sa mi kedy stalo. A že za to môže on a že on je moja výhra. Že on je v mojom živote to najlepšie. No on zachytáva viac pocity, ako obsah slov a tak zažil, že to najlepšie na svete je on a že som mama. A potom ste okolo išli vy…

A zbytok poznáte. V jeho zážitku ste vyhrali jackpot- lebo ste mama. A vašou výhrou sú deti.

A tak som sa dnes s jedným skvelým synom radovala z jacpotu.

Si mama?

Gratulujem. Teš sa, skáč a oslavuj. 

Moje dcéry idú do puberty. tento zážitok si zarámujem a budem pri pohľade naň skákať a tešiť sa každé ráno. Lebo- nech nás už, milé mamy, stretne v živote čokoľvek, ideme ním (životom) sprevádzané životným jackpotom. A to sa predsa patrí oslavovať. každý deň, hodinu, minútu.

Je šťastie byť mamou.

Pekný deň všetkým praje Ľuba