Moje envirovzdelávacie aktivity

V Narnii som 7 rokov, naši študenti sa učia, bádajú a objavujú súvislosti a ja ich sprevádzam. Aj preto sme veľa vonku a to, čo robíme, priťahuje pozornosť okolia a podporu rodičov. Veľa pozorujeme, skúmame, žiaci robia aktivity a pokusy, hľadajú odpovede a navrhujú riešenia nimi identifikovaných problémov.

Tak objavili aj problém biodiverzity. Postavili hmyzí dom, no nik sa nenasťahoval. Objavili, že futbalový trávnik nie je vhodný pre život. Spojili sily a začali pozemok premieňať aj spolu s rodičmi a tí strhli aj širšiu komunitu mimo sídliska. Učenie prerástlo do komunitného megaprojektu, v ktorom pracovalo veľa študentov, pedagógov, rodičov aj ostatných nadšencov. Za dva roky pozemok rozkvitol a ožil – vrátili sa včely, motýle aj drobné živočíchy.

Naši študenti sú súčasťou národnej komunity YRE, stretávajú sa už šiesty rok. Za svoje celoročné projekty sme získali ocenenie Greenpeace, Cenu Zelenej školy, 16x ocenenie v YRE národnej súťaži 5x 1.miesto v medzinárodnej súťaži. Študentov ocenil aj minister životného prostredia Ján Budaj a prezidentka Zuzana Čaputová.