fbpx

Kalendár dobrých skutkov si môžete zadarmo stiahnuť, vytlačiť a s radosťou použiť :-)

Prajem veľa príjemných sviatočných chvíľ a Vianočnej pohody.


Trochu iný adventný kalendár

Svet je plný adventných kalendárov „od výmyslu sveta“ a keď príde ten pravý čas, deti ( a- čo si budeme nahovárať, často aj my, dospelí) otvárajú okienka plné sladkostí, hračiek, drobností , bižutérie, kozmetiky. Je v tom kus dobrodružstva, objaviteľského ducha potešenia – no – iba chvíľkového. Všetky tie kalendáre totiž spája jedno – že „sa spotrebujú“ a ostane po nich iba „odpad“.

A tak sme sa spolu s rodičmi jednej super prváckej triedy v Narnii rozhodli, že skúsime vymyslieť niečo iné. Adventný kalendár, ktorý je naozaj „darom“, má v sebe aspekt dobrodružstva, objaviteľského ducha a potešenia, ale miesto spotreby a odpadu“ prinesie niečo trvalé. Jedna z mamičiek – Monika – vytvorila kalendár dobrých skutkov a potom nastalo to pravé dobrodružstvo.

Dobrý skutok denne

Deti si každý deň ráno „vyžrebovali“ zo svojho kalendára jeden dobrý skutok a „tajne“ ho vykonali. Keď sa im to podarilo, srdiečko vyfarbili a zavesili na náš „špeciálny“ obrovský vianočný stromček urobený z kartónu. Decká si každý deň pod ním rozprávali malé dobrodružstvá o tom, čo zažili pri plnení dobrého skutku, sedávali sme pod ním a rozprávali sa o tom, že keď človek urobí dobrý skutok, tak je rovnako obdarovaný ako ten, pre koho ten skutok vykonal, takže také skutky sú ozajstnými darmi, lebo sú pri nich obdarovaní všetci zúčastnení.

Deti vymýšľali svoje vlastné dobré skutky a nakoniec sa vyzdobovanie nášho dobrosrdečného vianočného stromčeka tak „zvrhlo“, že robili rôzne dobré veci denne, len aby mohli pridať svoju ozdobu a aby stromček „žiaril šťastím“ a my s ním.

Deň pred Vianocami

sme potom tajne naťahali ledkové svetielka a rožiarili každý jeden zavesený skutok. Deti prišli ráno do tichej triedy a ani nedýchali – všetko bolo ešte tmavé, len ich srdcia – dobré skutky žiarili do celého sveta tak, že ku nám nakúkali aj ľudia zvonku, idúci do školy…

Kartičky kalendáru sme neskôr dopracovali a začali používať aj v rodinách.
Nech sa páči, tu sú aj pre Vás na voľné stiahnutie (s dovolením pôvodnej autorky, doplnené o tie naše)

Čo všetko sa s nimi dá robiť?

  1. V prvom rade vytlačiť :-).
  2. Každý deň si vytiahnuť (náhodne, alebo vybrať – deti začínajú pri výbere tým, čo im pripadá ľahšie a potom dokážu postupne aj tie pre ne náročnejšie, ba tvoria aj vlastné)
  3. a splniť jeden dobrý skutok.

Tie potom môžete:

  • Vlepovať do špeciálneho denníčka, ktorý má 24 strán a na jeho konci je vianočná rodinná fotografia. Denníčky celej rodiny sa potom dajú zviazať a pripísať ku nim vianočný rodinný príbeh a založiť ich spolu s fotkami ako album zážitkov.
  • Natiahnuť „šnúrku“ ako „na prádlo“ na adventný kalendár a štipčekmi denne pripínať kartičky so zrealizovanými, vyfarbenými skutkami, aby deti videli, ako im (nám )pribúdajú.
  • Pripraviť sklený zaváraninový pohár, vložiť doňho vianočné led svetielka a denne pridávať kartičky s jedným dobrým skutkom do pohára , keď ich bude 24 , zasvietiť.
  • Pripraviť si obaly od kinderiek, každý zrealizovaný dobrý skutok večer vložiť do kinderka a vhodiť ho pohára so svetielkami (tu niektorí rodičia neodolali a menili dobré skutky vo vajíčku za sladkosti:-), čiže to bol tak trochu manipulatívny spotrebný kalendár – no dobre, je to fajn medzikrok medzi úplnou spotrebou a úplnou inakosťou).
  • Kartičky sa dajú aj vytlačiť a tajne pribaľovať priateľom medzi veci ako hra – že si nevyberajú deti samé, ale majú „tajného priateľa“, ktorý im musí denne vybrať a tajne niekde medzi ich veci umiestniť ich denný dobrý skutok. Je to obohatené o dobrodružstvo – jednak musia ako tajní darcovia tajne vkladať skutky a jednak musia pátrať, čo je ich denným skutkom.
  • Dajú sa vytlačiť, napísať im z druhej strany čísla a poschovávať po byte s tým, že deti musia nájsť patričné číslo. Potom sa už vyfarbené lepia na konkrétne miesto, kde vzniká cesta dobrých skutkov – cesta k Vianociam.
  • A, samozrejme, mnoho iného.

Prajem Vám príjemnú zábavu a veľa dobrého v našich životoch.

Ľuba